Szczegóły aktualności:

#lubuskienawakacje – część III

Agnieszka Ejsmont | Wydarzenia | 16-07-2020

Jeżeli myślicie, że najpiękniejsze jeziora w Polsce są na Mazurach to mylicie się! Lubuskie to Kraina Pięciuset Jezior! To prawdziwy raj dla miłośników turystyki wodej. Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich jezior i atrakcji wokół nich, ale pokażemy Wam kilka z tych najpopularniejszych w regionie. Przed Wami trzecia odsłona wakacyjnego przewodnika po regionie, #lubuskienawakacje!

Najwięcej jezior odnajdziecie w środkowej i północnej części regionu – tam, gdzie kiedyś był lodowiec, ale największe z nich znajduje się w rejonie południowo-wschodnim, koło Sławy, najgłębsze zaś – to jezioro Ciecz (Trześniowskie). Akweny wykorzystywane są rekreacyjnie, gospodarczo lub pozostają „dzikie” – co przyciąga miłośników natury nietkniętej działalnością człowieka i… świętego spokoju. Dodatkowym atutem jest sieć wodna rzek i kanałów łączących jeziora ze sobą w rozmaitych konfiguracjach, tworzących absolutną gratkę dla miłośników kajakarstwa, żeglarstwa czy innych form turystyki wodnej. Miejscowości naszego pojezierza wciąż rozwijają swoją ofertę turystyczną, rozrastają się bazy noclegowe, gastronomiczne, w niebywałym tempie rośnie ilość ośrodków sportów wodnych. Gdy dołączy się do tego czyste jeziora, nieskazitelną przyrodę oraz możliwość wyboru, czy wolimy wybrać się do miejscowości bardziej znanych i tłocznych, jak Łagów, Niesulice, Dąbie lub Sława, czy też wolimy mniejsze ośrodki jak Łochowice czy Gryżyna – otrzymujemy przepis na nietuzinkowy, urozmaicony wyjazd wakacyjny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz region ugości kajakarzy, żeglarzy, windsurferów, deskarzy, plażowiczów, nurków, wędkarzy, piechurów, rowerzystów. Wciąż czujecie się nieprzekonani? Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem jednych z najsławniejszych z naszych jezior… a jeśli wolicie te rzadziej uczęszczane, zawsze możecie wodzić palcem po mapie na chybił-trafił – macie duże szanse, że traficie na jakieś urokliwe, niesamowite miejsce. W końcu w Lubuskiem roi się od takich zakątków!

Otoczone jeziorami Lubniewice są niebanalną miejscowością, dlatego to wtakim otoczeniu spotkają się marszałkowie 16. województw 31 lipca, kiedy odbędzie się konwentmarszałków. W 2017 r. na ekranach kin można było oglądać „Sztukę Kochania. Historię Michaliny Wisłockiej”. Istotna część życia legendarnej seksuolożki toczyła się właśnie w Lubniewicach, które dzięki filmowi pokazały swoje walory mieszkańcom całej Polski. A chwalić się mają czym. Lubniewice, to niesamowite jeziora skryte wśród lasów, zajmujących większą część miejscowości. Nad wodą można wypoczywać leniwie lub aktywnie, bo samorząd zadbał o atrakcyjną ofertę dla fanów sportów wodnych. Wiele ośrodków wypoczynkowych w tym rejonie dysponuje pomostami, zorganizowanymi miejscami do kąpieli oraz wypo­życzalniami sprzętu pływającego, działa tam również klub żeglarski. Lubniewice słyną także z Parku Miłości, który swoje drzwi oficjalnie otworzył dla zwiedzających w 2013 r., czyli jeszcze przed emisją filmowego hitu. Jego patronką została dr Michalina Wisłocka. Park położony jest nad brzegiem jeziora Lubiąż, między Starym i Nowym Zamkiem. Uwagę zwracają znajdujące się w nim rzeźby nawiązujące do tematyki miłości- partnerskiej i rodzicielskiej. Na odrestaurowanym Mostku Miłości, goście mogą zawiesić kłódki symbolizujące trwałość uczuć. Obok znajduje się wyjątkowy zakątek z Ławeczką Miłości. Każdy kogo „zmęczyło” odpoczywanie może ruszyć na trasę lubniewickiej przygody z historią. Także na tym polu nie brakuje punktów wartych odwiedzenia. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się zamek Książąt Lubomirskich, ze swoją ponad 100-letnią historią. Obiekt jest obecnie odrestaurowany. Wnętrzom przywracany jest dawny blask. Dodajmy, że rodzina właściciele zabytku, czyli rodzina Lubomirskich posiada także drugi zamek, Bażantarnie i Kordegarda. Wokół lubniewickich akwenów wytyczono ok. 60 km ścieżek rowerowych, są tutaj również szlaki piesze. W odległości 4,5 km od Lubniewic położony jest rezerwat przyrody Janie im. Włodzimierza Korsaka, który jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków.Jezioro Lubiąż (150 ha) jest uznawane za jedno z piękniejszych w naszym województwie. Nietypowy kształt, dwie wyspy (Miłości i Mała), wiele półwyspów i zatoczek, rozwinięta infrastruktura i bogata oferta turystyczna sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy woli wypoczynek na sportowo, czy raczej plażowanie i spacery.

Jezioro Krajnik (38 ha) jest znacznie mniejsze, połączone z jeziorem Lubiąż wąskim przesmykiem. Ten dla odmiany ma owalny kształt i dużą głębokość. Nie jest tak zagospodarowane turystycznie, więc będzie świetną alternatywą dla spragnionych ciszy. Woda jest przejrzysta i zachęca do nurkowania – w niektórych miejscach głębokość dochodzi nawet do 40m!

Jezioro Lubniewsko (241 ha) również połączone jest z jeziorem Lubiąż wąskim przesmykiem, nad którym rozpościera się most-tunel – dlatego przepłynięcie przez niego możliwe jest wyłącznie kajakiem lub rowerem wodnym. Dno jest przyjemnie piaszczyste, raczej płytkie – idealne do kąpieli. Niewielka ilość ośrodków dookoła akwenu sprawia, że jest kolejną świetną propozycją dla miłośników spędzania wakacji na łonie natury, w ciszy i spokoju. Mnogość ścieżek spacerowych, lasy i wzgórza morenowe dookoła składają się na Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Uroczysko Lubniewsko, będące rezerwatem dla wielu rzadkich gatunków ptaków.

Pojezierze Dobiegniewskie, położone na skraju Puszczy Drawskiej usiane jest ponad setką jezior, każde o wielkości przekraczającej jeden hektar. Wodniacy upodobali sobie szczególnie okolice Strzelec Krajeńskich i Dobiegniewa. Rozwinięta infrastruktura turystyczna zachęca do spędzania wolnego czasu. Tu rozpoczyna się najbardziej znany szlak wodny Ziemi Lubuskiej – „Lubuskie Mazury”  –  dostępny zarówno dla kajakarzy, jak i żeglarzy. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Długie, nad jeziorem Lipie i prowadzi przesmykiem do jeziora Słowa, a dalej czystym kanałem (1500 m) do jeziora Osiek. Cały teren objęty jest programem Natura 2000. Ten odcinek szlaku nosi nazwę „Ku Bałtykowi” (7,6 km). Ciekawostką jest, że w zależności od pogody, każde z tych jezior posiada inny odcień wody. Aby przedłużyć sobie wycieczkę można płynąć Mierzęcką Strugą do jeziora  Wielgie­Dankowskie, a dalej przez Mierzęcin do Drawy, następnie do ujścia Drawy do Noteci (długość: 30  km). Jest to obecnie najdłuższy poza Mazurami szlak wodny w Polsce! System kanałów i przesmyków umożliwia dotarcie do Warty, Odry i do Morza Bałtyckiego lub kanałami Hawella do Berlina.

Jezioro Lipie (174 ha) - nieregularna linia brzegowa, liczne zatoczki, otoczenie lasów, wyspa i połączenie z jeziorem Słowa i jeziorem Osiek sprawia, że to wymarzone miejsca dla fanów kajakarstwa, windsurfingu czy nurków.  Dobra baza turystyczna w miejscowości Długie ma propozycje gastronomiczne, sportowe (wypożyczalnie sprzętu wodnego), piaszczyste plaże i kąpieliska. Zachwycająco czysta woda od lat przyciąga amatorów nurkowania – znajdą też tutaj bazę nurkową z wypożyczalnią strojów i sprzętu oraz… zatopione łodzie i platformy do ćwiczeń. Wędkarze mogą tutaj łowić zarówno z pomostu, jak i z łodzi. Akwen objęty jest strefą ciszy.

Jezioro Słowa (62,1 ha), nazywane również Szmaragdowym ze względu na niezwykły kolor wody wynikający z wapiennego dna akwenu, otoczone jest lasami. Nie powinno dziwić, że to kolejne miejsce upatrzone sobie przez nurków – przejrzysta woda umożliwia podziwianie podwodnych łąk aloesowatych. Wąski przesmyk łączący jeziora sprawia, że żeglarze mają utrudniony dostęp do akwenu i próżno szukać tutaj pomostów dla wędkarzy – jednak bajkowy kolor wody wynagradza te niedogodności.

Jezioro Osiek (532,9 ha) jest największym akwenem Pojezierza Dobiegniewskiego. Duże pole biwakowe, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego i pomost o długości 130 metrów nęcą miłośników zarówno wypoczynku aktywnego, jak i leniwego relaksu. Żeglarze ostrzegają niewprawionych przed silnymi wiatrami i falami wysokimi nawet na 0,5m, ale zaprawieni w bojach przybywają tu od wielu lat.

Pojezierze Łagowskie to kwintesencja polodowcowego krajobrazu, jezior rynnowych i wzgórz morenowych. Duże obszary leśne chroni Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy. Dnem rynny polodowcowej wiją się jeziora Łagowskie i Ciecz (Trześniowskie).  Niegdyś były ze sobą połączone, teraz oddziela je wąska smużka jeziora. Akweny te są szczególnie popularne wśród nurków, zachwycają bowiem stromymi, pięknie wyrzeźbionymi podwodnymi skałami i urwistymi podwodnymi  ścianami. Miejscowość ma szeroką ofertę wypoczynkową i rekreacyjną. Na ceniących aktywny  wypoczynek w Łagowie czekają wypożyczalnie sprzętu wodnego, natomiast miłośnicy wylegiwania się na piaszczystej plaży mogą być rozczarowani. Alternatywą mogą być świeżo wybudowane promenady wzdłuż jeziora Łagowskiego nieopodal Zamku Joannitów.

Jezioro Łagowskie (84,4 ha)przyciąga od lat okalającymi je ścieżkami w Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym i przepięknymi widokami, które można podziwiać z łodzi, kajaka lub roweru wodnego. Łagów jest idealnym miejscem dla chcących połączyć wypoczynek na łonie natury z pobytem w żywej miejscowości turystycznej. Na próżno szukać tutaj jednak plaż czy kąpielisk, za to wędkarze przez cały rok mogą cieszyć się zarybianymi wodami i przystosowanymi pomostami, również dla osób niepełnosprawnych.

Jezioro Trześniowskie (Ciecz) (183 ha)
Brzegi jeziora niemal w całości są dzikie i niezagospodarowane, ale nie utrudniają wydostania się na  ląd podczas przeprawy wodnej przez jezioro. Dla kajakarzy to idealne miejsce na spływ – rynna jeziora jest dość długa, a przy brzegach można obserwować ptaki. Jezioro Ciecz jest najgłębszym akwenem, dlatego tak chętnie przyjeżdżają tu nurkowie. Jego maksymalna głębokość wynosi 58,8m, dla porównania Jezioro Łagowskie w najgłębszym miejscu ma 13,5m. Baza turystyczna umożliwia nurkowanie w jeziorach przez cały rok, kiedy tylko jezioro nie jest zamarznięte. Nad jeziorem  znajdują się pomosty dla wędkarzy oraz miejsce odpowiednie do wodowania łodzi.

Jezioro Niesłysz (560 ha) - położone w okolicach miejscowości Niesulice, jezioro zachwyca licznymi zatoczkami. Wzdłuż linii brzegowej jest wiele odosobnionych, całkiem rozległych plaż. Liczne sezonowe ośrodki wypoczynkowe posiadają kąpieliska i pomosty umożliwiające nurkowanie. Jezioro stanowi idealny akwen do uprawiania wędkarstwa i różnorodnych sportów, szczególnie żeglarstwa i wioślarstwa, a zimą – bojerów. Niesulice od lat są znaną bazą sportową, przyciągającą doświadczonych żeglarzy czy widnsurferów, ale też młodzież dopiero zdobywającą patenty na letnich obozach. Są tu również miejsca ustronne, gdzie zaznać można spokoju i ciszy, usłyszeć odgłosy wodnego ptactwa oraz poczuć prawdziwą dzikość natury. Nad samą wodą znajdują się trasy spacerowe oraz ławki umożliwiające odpoczynek turystom pieszym i rowerowym. Rozwinięta jest infrastruktura szczególnie dla wypoczynku zorganizowanego; ilość miejsc noclegowych stale rośnie, problematyczna za to może być dość uboga oferta gastronomiczna.

Jezioro Goszcza (48 ha)należące do Pojezierza Łagowskiego jest jednym z trzech połączonych kanałami jezior w okolicy Lubrzy (razem z jeziorami Lubie oraz Lubrza), które przed II wojną światową wchodziły w skład potężnych niemieckich fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Dzięki sieci przesmyków i kanałów, możemy dotrzeć z niego również m.in. do jeziora Niesłysz. Na południowym brzegu jeziora w Nowej Wiosce znajdziemy plażę, dla wschodnim – kąpielisko w Lubrzy z dużym placem zabaw, plażą, boiskami do siatkówki plażowej i pomostami, natomiast na północnym krańcu znajduje się pomost i kąpielisko nieistniejącego już ośrodka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dookoła jeziora prowadzi Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów, wijący się pośród lasów okalających akwen i imponujących wzgórz polodowcowych.  Przygotowano również infrastrukturę dla wędkarzy i wypożyczalnie sprzętu wodnego; gratką dla kajakarzy będzie Lubrzański Szlak Kajakowy. Jezioro objęte jest ochroną krajobrazu, więc silniki spalinowe nie wchodzą w grę.

 

Jezioro Lubrza (7 ha) jest niewielkim jeziorem morenowym, wykorzystywanym głównie przez wędkarzy, za to w lecie można ujrzeć wielu kajakarzy przepływających prowadzącym tędy Lubrzańskim Szlakiem Kajakowym. Polecane jest korzystanie z kładek i pomostów od strony wschodniej – po stronie zachodniej zaskoczyć mogą podmokłe tereny i kładki w nieciekawym stanie.

Jezioro Lubie (28 ha) to kolejny akwen otoczony Pieszo-Rowerowym „Szlakiem Nenufarów”. Wzdłuż jego linii brzegowej można napotkać altanki i infrastrukturę piknikową, a na północnym krańcu jeziora zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy z plażą. Lubie wchodzi w skład Lubrzańskiego Szlaku Kajakowego. Zaliczane jest do jezior wyjątkowo czystych (I klasa czystości!) – jest położone z dala od terenów zabudowanych, dzięki czemu zachowało naturalną linię brzegową z wieloma źródłami bijącymi u brzegów. Wędkarze znajdą dla siebie wiele małych pomostów, a nurków ucieszy maksymalna głębokość dochodząca nawet do 35m! Regularnie organizowane są tam obozy szkoleniowe, zjazdy i imprezy dla miłośników nurkowania.

Jezioro Sławskie (828 ha) to największy zbiornik na Pojezierzu Sławskim. Urozmaicona linia brzegowa pełna zatoczek, półwyspów i wysepek jest dużą atrakcją dla miłośników rekreacji nad wodą. Bardzo czysta, przejrzysta woda nie tylko umila wrażenia podczas żeglugi – jest także zaletą docenianą przez plażowiczów, których przyciąga kąpielisko w miejscowości Sława. To idealne miejsce do rodzinnej rekreacji: dostępna jest zjeżdżalnia wodna, boisko do piłki plażowej oraz kort tenisowy. Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego (m.in. kajaków, rowerów i kul wodnych). Dla zainteresowanych istnieje możliwość rejsu statkiem spacerowym. Dzięki bazie noclegowej (domki i pokoje gościnne, pole namiotowe, pole karawaningowe) nad Jeziorem Sławskim można spędzić cały urlop, a przy tym nigdy się nie nudzić.

 

Jezioro Kałek (Gryżyńskie) (23,7 ha) , ukryte w lesie, jest jednym z największych jezior Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Czysta, przejrzysta woda oraz duża głębokość sprawiają, że jest to  doskonałe miejsce dla lubiących się kąpać, pływać wpław, wędkować lub po prostu wypoczywać na łonie natury. Niedaleko plaży (na prawo od pomostu) można zobaczyć niezwykle czyste źródełko wpadające do jeziora. W Gryżynie nad jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy z dużą plażą, pomostem do wędkowania i wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Jezioro Głębokie (120 ha) - jedno z najczystszych jezior na Pojezierzu Lubuskim położone jest kilka kilometrów od Międzyrzecza. Wschodni brzeg jest dobrze zagospodarowany turystycznie, jest tutaj dużo miejsc noclegowych, pole namiotowe, bary i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Duże, szerokie plaże i łagodne zejścia do wody na wyznaczonych kąpieliskach zapewnią komfort zarówno maluchom, jak i rodzicom. Jezioro objęte jest strefą ciszy bez możliwości korzystania z łodzi motorowych i skuterów wodnych, posiada  pierwszą klasę czystości, dzięki której jest rajem dla płetwonurków. Zorganizowano dla nich profesjonalną bazę nurkową. Średnia głębokość jeziora to tylko 9 m, ale podwodne uskoki dochodzą do 25 m, co stwarza doskonałe warunki do podziwiania bujnej roślinności, na tle której nierzadko spotkać można ławice ryb. Jest tutaj też kilka pomostów i kładek. Można również wypożyczyć łódź

Jezioro Dąbie Duże (31,8 ha) wbrew swojej nazwie – wcale takie duże nie jest, za to jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku Lubuszan. Szczególnie upodobali go sobie wędkarze – jest to jeden z najbardziej zarybianych akwenów w okolicy. Na lubiących wodne atrakcje czekają zorganizowana plaża wraz wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz obiekty rekreacyjno-sportowe. Dla preferujących niekomercyjny wypoczynek znajdą się również dzikie kąpieliska.

Zapisz się do naszego newslettera!